Podsumowanie akcji pt. „Świąteczne opowieści i zabawy zanurzone w dźwiękach”

14 grudnia 2023 roku, w ramach akcji charytatywnej na rzecz Filipka Wiciaka, terapeutki naszej Poradni pracujące z chłopcem przeprowadziły w Bibliotece Pedagogicznej w Głogowie zajęcia dla dzieci i rodziców pt. „Świąteczne opowieści i zabawy zanurzone w dźwiękach”.

Spotkanie było okazją do wprowadzenia w świąteczną atmosferę, zanurzenia się w świątecznych dźwiękach, zapachach i emocjach.

W radosnej atmosferze dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych przy akompaniamencie muzyki. Gestem i słowem malowały obraz przygotowań do rodzinnego świętowania. Odwiedziły także Biegun Północny, gdzie wcieliły się w rolę elfów, aby pomóc Świętemu Mikołajowi w pakowaniu i rozwożeniu prezentów. Wcześniej jednak musiały wykazać się czujnością, szybkością i zwinnością podczas wymagającej rozgrzewki pod okiem dobrodusznego, lecz jednocześnie psotnego staruszka. Nie było łatwo, ale wszystkim udało się podołać zadaniu i Mikołaj zyskał wspaniałych pomocników. W chwili odpoczynku uczestnicy delektowali się podarowanymi przez Mikołaja piernikami, a dzieci wzięły udział w krótkim, żartobliwym quizie na Jego temat. Dla odmiany musiały wykazać się umiejętnością milczenia (co wcale nie było łatwe 😊), a odpowiedź wskazywały używając określonych gestów kojarzonych ze świętami. Wszystkie świetnie poradziły sobie z pytaniami i w nagrodę otrzymały od Mikołaja mały prezent, który wymagał od nich nieco zręczności i wyobraźni, by mógł przybrać zamierzony kształt. Z pomocą przyszli niezawodni Rodzice i wspólnie wyczarowali świąteczną bombkę- renifera.

Wszyscy uczestnicy zajęć zaangażowali się także w tworzenie opowieści relaksacyjnej „Zimowa podróż”, ilustrowanej dźwiękami rozmaitych instrumentów muzycznych. Minęli okazję zobaczyć, usłyszeć brzmienie, ale również doświadczyć gry między innymi na egzotycznych instrumentach jak np.: kij deszczowy, kalimba, dzwonki koshi, bęben oceaniczny, czy misy, których dźwięki wplecione były w treść opowieści i wzbudzały wiele pozytywnych emocji. Opowieść była również okazją do relaksu, wyciszenia, budowania atmosfery bliskości rodziców z dziećmi.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom zajęć za wspólną zabawę oraz okazane wielkie serce.

Krótką fotorelację ze spotkania można obejrzeć a opowieści „Zimowa podróż” wysłuchać klikając w poniższe prezentacje. Dla lepszego odbioru zalecamy użycie słuchawek.

https://youtu.be/xai806d3cNA

https://youtu.be/vT601a4Q0Gc

Barbara Augustyniak-Kostka, Ewelina Ceklarz