GOTOWŚĆ SZKOLNA – ODROCZENIE OBOWIĄZKU SZKOLNEGO – PRZYSPIESZENIE OBOWIĄZKU SZKOLNEGO- REKRUTACJA DO SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI
W związku z licznymi telefonami informujemy:
Badania dzieci przedszkolnych pod kątem gotowości szkolnej, w tym odroczenia/ przyspieszenia obowiązku szkolnego realizowane będą w poradni od miesiąca maja do końca sierpnia. Wyjątek stanowią dzieci posiadające orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub ubiegające się o nie – te realizowane są już od marca.
Wskazane terminy badań uzasadnione są potrzebą dołączenia do dokumentacji diagnostycznej przedszkolnej oceny gotowości szkolnej dziecka, którą nauczyciele przedszkoli sporządzają po zrealizowaniu programu rocznego przygotowania przedszkolnego do końca kwietnia. Obserwacje nauczycieli (zwłaszcza sfer rozwoju społeczno-emocjonalnego) i ich sugestie dotyczące możliwości sprostania przez dziecko wymaganiom szkolnym są niezmiernie cenną informacją w pełnej diagnozie przedszkolaka. Ponadto w rozwoju dziecka 6-o letniego okres dwóch miesięcy może mieć istotne znaczenie w nabywaniu umiejętności i sprawności funkcji uczestniczących w uczeniu się. Prosimy o składnie wniosków na badanie uwzględniając powyższe oraz dołączając stosowne dokumenty. Wszystkie złożone wnioski zostaną zrealizowane.
Informujemy równocześnie, że odroczenie obowiązku szkolnego następuje na podstawie opinii poradni po decyzji dyrektora szkoły, do której dziecko należy ze względu na miejsce zamieszkania. Należy w wymaganym terminie zapisać dziecko do szkoły, czyli przystąpić do rekrutacji, a po uzyskaniu opinii o odroczeniu obowiązku szkolnego dostarczyć ją dyrektorowi szkoły wraz z podaniem o odroczenie obowiązku szkolnego. Każde dziecko wobec którego został odroczony obowiązek szkolny musi być przyjęte ponownie do oddziału przygotowującego do szkoły.
Rozpoczęcie przez dziecko 6 letnie nauki w szkole podstawowej również możliwe jest po wzięciu udziału w rekrutacji w szkole i uzyskaniu zgody dyrektora szkoły. Jeśli dziecko w bieżącym roku szkolnym realizowało roczne przygotowanie przedszkolne przyjęcie do klasy I możliwe jest na wniosek rodzica, bez konieczności przedstawiania opinii poradni. Jeśli nie, wymagana jest opinia poradni sformułowana po badaniu psychologiczno-pedagogicznym określającym
możliwości poznawcze dziecka, stopień opanowania treści przygotowania przedszkolnego i poziom funkcjonowania społeczno-emocjonalnego.
Z poważaniem
Anna Hejmej – Wicedyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Głogowie