Terapia pedagogiczna to proces długotrwałych oddziaływań, szereg całościowych działań o charakterze pedagogicznym, nastawionych na pomoc dziecku, niwelowanie trudności, przyczyn i objawów niepowodzeń szkolnych, nastawionych na eliminowanie ujemnych konsekwencji, podwyższanie samooceny i motywacji do dalszego działania, do obowiązków szkolnych. Terapia ta dąży do wszechstronnego rozwoju zdolności poznawczych i percepcyjno-motorycznych.
Terapia pedagogiczna nie jest równoznaczna z nauczaniem i nie służy wyrównywaniu zaległości i braków w nauce.
Na terenie naszej poradni odbywają się zajęcia korekcyjno – kompensacyjne dla dzieci z nieharmonijnym rozwojem poszczególnych funkcji percepcyjno – motorycznych lub wolniej rozwijających się, które doświadczają trudności w czytaniu, pisaniu i liczeniu.
Zajęcia skierowane są głównie dla uczniów klas I – VI. Odbywają się raz w tygodniu. Celem terapii pedagogicznej jest stymulowanie ogólnego rozwoju dziecka – umysłowego, psychicznego, emocjonalnego i poznawczego, usprawnienie zaburzonych funkcji i doskonalenie kluczowych umiejętności szkolnych. Dużą uwagę zwraca się na wzmacnianie motywacji do pracy poznawczej i pokonywania trudności.
Stosuje się tu różnorodne formy i metody pomocy, urozmaicone wieloma grami edukacyjnymi i programami komputerowymi przeznaczonymi dla dzieci z trudnościami dydaktycznymi:
Wśród stosowanych metod warto wyróżnić:
- gry i zabawy integrująco – synchronizujące funkcje percepcyjno – motoryczne,
- elementy arteterapii,
- zajęcia interaktywne,
- zajęcia prowadzone na platformach inernetowych,
- metody usprawniania funkcji percepcyjno – motorycznych,
- metody usprawniania funkcji językowych,
- metody usprawniania pamięci i koncentracji,
- metody usprawniające pisanie i czytanie, liczenie,
- metoda 18 struktur wyrazowych,
- metody selektywnego czytania i pisania,
- metody migawkowe,
- techniki szybkiego czytania,
- techniki efektywnego uczenia się i zapamiętywania,
- trening zdolności poznawczych,
- metody relaksacyjne,
- elementy Kinezjologii Edukacyjnej, elementy metody Dennisona.
W poradni realizowana jest także terapia pedagogiczna dla dzieci z niepełnosprawnością wzroku.
Zajęcia z tyflopedagogiem – rehabilitantem wzroku słabowidzących ukierunkowane są na rozwój i poprawę funkcjonalną widzenia. Ćwiczenia mają na celu usprawnienie motoryki (ruchomości) gałek ocznych, funkcji takich jak śledzenie, wodzenie, konwergencję , przeszukiwanie, a także integrację wzroku z innymi układami percepcyjnymi np. koordynację wzrokowo – ruchową, spostrzegawczość, analizę i syntezę wzrokową czy pamięć wzrokową. Stymulowane jest widzenie poprzez zabawę i naukę oraz ruch.
Zajęciami terapii pedagogicznej objęte są także dzieci, u których problemom edukacyjnym towarzyszą trudności emocjonalne, motywacyjne oraz zakłócenia w zakresie koncentracji uwagi. Ci uczniowie korzystają najczęściej z łączonej terapii pedagogicznej oraz metody EEG-Biofeedback.
EEG-Biofeedback to metoda pracy z wykorzystaniem komputera. Dzięki informacjom zwrotnym w postaci poruszającej się na ekranie monitora animacji dziecko uczy się obserwować sygnały płynące z ciała świadczące np. o poziomie stresu, stopniu skupienia uwagi, aktywności poznawczej i regulować je. Doświadczenia z pracy przy komputerze przenosi następnie na inne obszary aktywności.
W terapii pedagogicznej wykorzystywane są także znane i rekomendowane programy tj. Zaradny Kot (do pracy nad problemami nieśmiałości, lęku, złości) i metoda Dziecięcych Umiejętności Kid’s Skills – „Dam radę” wykorzystująca posiadane już przez dziecko kompetencje do nabywania nowych, pożądanych umiejętności. Metoda koncentruje się na mocnych stronach dziecka i korzyściach jakie może osiągnąć. Przeznaczona jest dla dzieci w różnym wieku, może być stosowana także w pracy z młodzieżą.
Terapia pedagogiczna prowadzona na terenie poradni jest dostosowana do potrzeb konkretnego przypadku.
Dla rodzica:
Poniżej zamieszczamy listę stron internetowych, na których można bezpłatnie wykonać różnego rodzaju ćwiczenia on-line: