Praca Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Głogowie realizowana jest w oparciu o szczegółowe zasady określone w rozporządzeniu MEN z dnia 1 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradni specjalistycznych ( Dz. U. 2023 r., poz.2499)
Poradnia realizuje swoje zadania poprzez:
- Wspomaganie rozwoju dzieci i młodzieży na wszystkich etapach edukacji poprzez:
- diagnozę: psychologiczną, pedagogiczną, logopedyczną, zawodoznawczą, fizjoterapeutyczną i inną zgodną z potrzebami klientów.
Efektem diagnozy są w szczególności opinie i orzeczenia formułowane na potrzeby rodziców oraz placówek obejmujących opieką dzieci i młodzież.
Efektem diagnozy może być także wydanie informacji o wynikach badania, zakwalifikowanie dziecka do zajęć terapeutycznych (psychologicznych, pedagogicznych, logopedycznych, wczesnego wspomagania, Za Życiem) a także inne działania o charakterze doradczym, konsultacyjnym, instruktażowym oraz psychoedukacyjnym.
- Wspomaganie rozwoju dzieci i młodzieży poprzez udzielanie bezpośredniej pomocy psychologiczno – pedagogicznej w postaci:
- Terapii psychologicznej, pedagogicznej, logopedycznej, zajęć wczesnego wspomagania innych specjalistycznych
- Zajęć grupowych
- konsultacji i porad terapeutycznych
- pracy z grupą, klasą – w formie warsztatów, prelekcji, pogadanek o charakterze profilaktycznym, psychoeduacyjnym, interwencyjnym.
- Wspieranie rodziców i opiekunów w działaniach wychowawczych i edukacyjnych poprzez:
- udzielanie porad indywidualnych
- instruktaży wychowawczych
- prowadzenie działań profilaktycznych i psychoedukacyjnych dla rodziców
- zajęć grupowych, instruktazowych, integracyjnych i okolicznościowych.
- Wspomaganie działań wychowawczych i edukacyjnych przedszkoli, szkół i placówek poprzez:
- stałą współpracę z pedagogami, wychowawcami oraz innymi nauczycielami lub specjalistami
- udział w zespołach wychowawczych / problemowych
- prowadzenie działań psychoedukacyjnych dla nauczycieli i rodziców- prelekcje, pogadanki, warsztaty, szkolenia;
- udział i współorganizowanie grup wsparcia dla pedagogów i psychologów szkolnych;
- prowadzenie sieci wsparcia i samokształcenia dla logopedów i doradców zawodowych.
- systematyczną współpracę pracowników z placówkami wyznaczonymi do indywidualnej ich opieki.
- Wspomaganie działań statutowych innych instytucji działających na rzecz dziecka i jego rodziny, poprzez konsultacje, spotkania ze specjalistami oraz podejmowanie wspólnych działań dotyczących konkretnych rodzin.
Do zadań poradni należy także realizacja kierunków polityki oświatowej państwa:
- wychowywanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych – poprzez psychoedukację dla rodziców i uczniów, prelekcje i pogadanki, warsztaty tematyczne;
- zapewnienie wysokiej jakości kształcenia oraz wsparcia psychologiczno – pedagogicznego wszystkim uczniom z uwzględnieniem zróżnicowania ich potrzeb rozwojowych i edukacyjnych – poprzez diagnozę, opiniowanie, i udzielanie bezpośredniej pomocy psychologicznej formie adekwatnej do ich potrzeb;
- wykorzystanie w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia na odległość. Bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych – poprzez działania edukacyjne dla uczniów i rodziców.
Głogów, 1 września 2020 r.